Našli sme najlepšiu budúcu sestru!

28.10.2019, 12:11

Florence roka 2019 sa stala Lenka Macejová z Prešovskej univerzity

Michalovce 27. októbra

Vyskúšali si, ako správne zafixovať zlomeninu sadrovým obväzom, ošetriť novorodenca po narodení, pripraviť lieky pre pacienta s pomocou robotického automatu alebo sa naučili, ako funguje moderný systém včasného varovania. Dvadsiatka najlepších študentiek - budúcich sestier si celý víkend (26. a 27. októbra) v Nemocnici novej generácie Svet zdravia Michalovce testovala svoje vedomosti v celonárodnej súťaži Florence roka 2019. Titul dnes nakoniec získala Lenka Macejová z Hermanoviec, študentka Prešovskej univerzity v Prešove. Zo súťaže si odnáša 3000 eur a všetci finalisti zároveň získavajú garantované pracovné miesto. Odbornú súťaž organizuje vždy v inej svojej nemocnici sieť Svet zdravia spoločne s partnermi. Tento rok sa konal už jej štvrtý ročník.

„Súťažou Florence roka sa snažíme budúcim sestrám ukázať, ako funguje skutočná nemocnica a poskytnúť im priestor, aby sa mohli naučiť aj veci, o ktorých sa počas štúdia hovorí len okrajovo. Zároveň majú možnosť si otestovať svoje teoretické vedomosti a pripravenosť na budúcu prax v nemocniciach či poliklinikách. Veríme, že aj takto ich motivujeme pre prácu v slovenskom zdravotníctve a ukážeme, ako sa dá ošetrovateľstvo robiť moderným spôsobom a v prospech väčšej bezpečnosti pacienta," hovorí generálny riaditeľ siete polikliník ProCare a siete nemocníc Svet zdravia Vladimír Dvorový.

Dvadsať najlepších budúcich sestier, ktoré postúpili do finálového kola, strávilo v michalovskej nemocnici celý víkend. V sobotu (26. októbra) najprv absolvovali niekoľko prednášok nielen na medicínske, ale aj nemedicínske témy. Dozvedeli sa tak napríklad viac o tom, ako zdravotné poisťovne platia nemocnice a prednášať im prišiel riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan.

Potom sa už rozdelili do štyroch skupín a absolvovali štyri odborné workshopy. Naučili sa, ako správne zafixovať zlomeninu sadrovým obväzom, ošetriť novorodenca po narodení, okúpať ho, využiť systém včasného varovania či pripraviť lieky pre pacienta s pomocou robotického automatu. Budúcim sestrám sa pritom celý víkend venoval zdravotnícky personál a vedenie michalovskej nemocnice i manažment siete nemocníc Svet zdravia.

Víťazka získala 3000 eur a všetci finalisti pracovné miesto

To, čo sa v sobotu na workshopoch a prednáškach budúce sestry naučili, museli dnes ukázať súťažne. Čakali ich testy aj rôzne praktické úlohy.

Najlepšie to zvládla Lenka Macejová z Hermanoviec, tretiačka z Prešovskej univerzity v Prešove na Fakulte zdravotníckych odborov. Získala titul Florence roka 2019 a tiež hlavnú finančnú výhru v hodnote 3000 eur.

„Nečakala som to a bola som veľmi prekvapená. Počas tejto súťaže som získala veľmi veľa skúseností a nových vedomostí. Mohli sme si vyskúšať veci, ktoré sme predtým nikdy nerobili a dalo mi to veľa. Myslím si, že sadrovanie mi išlo najlepšie a aj v budúcnosti by som sa chcela venovať chirurgii. Plánujem ostať na Slovensku, ešte neviem v ktorej nemocnici, ale prístup personálu a inovácie v tej michalovskej ma veľmi zaujali, bolo to skvelé," povedala tohtoročná Florence roka Lenka Macejová.

Na druhom mieste sa umiestnila Natália Talafúsová, študentka Trnavskej univerzity v Trnave. Zo súťaže si odnáša finančnú odmenu vo výške 500 eur. Tretie miesto obsadila Natália Slašťanová z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Za svoje umiestnenie získala 300 eur.

Všetkým dvadsiatim finalistom bude zároveň ponúknuté garantované pracovné miesto v sieti nemocníc Svet zdravia a sieti polikliník ProCare. Prví traja výhercovia si môžu zvoliť pracovné miesto na oddelení podľa vlastného výberu.

V špeciálnej kategórii Dôvera za vedomosti v oblasti zdravotného poistenia získala ocenenie a finančnú odmenu vo výške 1000 eur Monika Gdovinová z Trnavskej univerzity v Trnave. Ďalší špeciálny titul - Sestra s najväčším srdcom získala Zuzana Forgáčová z Trnavskej univerzity v Trnave. Cenu organizátor udelil vôbec druhýkrát v histórii súťaže za empatický prístup a komunikáciu s pacientom. Finalistky získali pritom aj ďalšie individuálne ceny za jednotlivé workshopy, písanie eseje a ďalšie testy.

Vyše 140 zaregistrovaných študentov

Koncept súťaže pozostáva z troch samostatných postupových kôl. Prvým je samotná registrácia na HYPERLINK "http://www.florenceroka.sk" www.florenceroka.sk, kde sa tento rok prihlásilo vyše 140 uchádzačov. V druhom kole uchádzači vypracovávali prípadové štúdie/kazuistiky formou online kvízu. Na základe výsledkov bola následne vybratá najlepšia dvadsiatka finalistov, ktorí sa zúčastnili súťaže v michalovskej nemocnici.

Z dvadsiatky finalistiek je najviac, až 11, z Trnavskej univerzity v Trnave. Štyri finalistky prišli z Prešovskej univerzity v Prešove, tri z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, jedna z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne a jedna zo Strednej zdravotníckej školy v Trnave.

Prečo Florence roka?

Súťaž nesie meno Florence Nightingale (1820 - 1910), zakladateľky moderného ošetrovateľstva. Za krymskej vojny v roku 1854 v Turecku ošetrovala ranených. Kritizovala podmienky, v ktorých sa vojaci nachádzali, stretla sa však len s nezáujmom a s nečinnosťou lekárov a dôstojníkov. Na vizity chodila radšej v noci, preto ju volali „dáma s lampou". Vytvorila zásady zdravého prostredia v ošetrovni: čistý vzduch (vetranie, udržiavanie teploty, uloženie pacienta v miestnosti), čistá voda (zdroj infekcií), kanalizácia (riziko epidémií), čistota a svetlo (priame, slnečné). Jej teória tzv. manažmentu maličkostí sa týkala aj hluku, zloženia stravy a jej podávania. Za pol roka sa vďaka jej opatreniam znížila úmrtnosť vojakov zo šesťdesiat na dve percentá. V roku 1860 založila prvú školu pre ošetrovateľky na svete a v roku 1869 bola spoluzakladateľkou prvej dievčenskej vysokej školy medicíny.

Súťaž je určená študentom tretích ročníkov denného štúdia v študijnom odbore ošetrovateľstvo a stredných zdravotníckych škôl vo vyššom odbornom vzdelaní v Slovenskej republike.

Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je Svet zdravia v spolupráci s partnermi súťaže - sieťou polikliník ProCare a zdravotnou poisťovňou Dôvera. Odborným garantom je Fakulta zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove. Mediálnym partnermi sú odborný týždenník Zdravotnícke noviny a dvojmesačník Sestra. Viac na www.florenceroka.sk.